O mnie Łukasz Bereta

IFS-lukasz-bereta

Zawodnik

Witam! Nazywam się Łukasz Bereta. Moja przygoda z piłką nożną rozpoczęła się, gdy się tylko urodziłem. Rodzice mówili mi, że piłka była moją najlepszą zabawką, sprawiała mi najwięcej radości. W wieku 5- 8 lat grałem głównie z kolegami na pobliskim boisku (w dzisiejszych czasach to rzadkość). Potem zapisałem się do przyszkolnego klubu piłkarskiego UKS. Same treningi nie dawały mi tyle radości więc przeniosłem się do klubu Gwiazda Ruda Śląska, gdzie organizowano liczne turnieje, krajowe jak i zagraniczne. Następnie przeniosłem się do Grunwaldu Ruda Śląska. Po roku dobrej gry zaproponowano mi przenosiny do Ruchu Chorzów, gdzie od drużyny trampkarzy grałem aż do Młodej Ekstraklasy. W między czasie byłem reprezentantem kadry śląska oraz kadry Polski U-15, a także U-17. W piłce seniorskiej występowałem w 3 lidze w barwach Rozwoju Katowice. W późniejszych latach reprezentowałem barwy drużyn występujących w niższych szczeblach rozgrywkowych i koncentrowałem się już przede wszystkim na trenowaniu innych oraz kształceniu się na AWF. W tym czasie miałem możliwość wspinać się po szczeblach kursów trenerskich, dzięki czemu zostałem specjalistą w tej dziedzinie. Aby to osiągnąć musiałem poświęcić się i skoncentrować na nowych ambitnych celach.

” Twoje życie staje się lepsze, kiedy Ty stajesz się lepszy”

Dortmund, maj 2017

Trener

W 2010 roku zdecydowałem się studiować na Akademii wychowania fizycznego w Katowicach na kierunku wychowanie fizyczne. Następnie rok później zacząłem studium trenerskie piłki nożnej gdzie uzyskałem Dyplom Trenera II Klasy. Tam zainspirowali mnie trenerzy szczególnie Robert Góralczyk( obecnie w sztabie reprezentacji Polski), Janusz Kowalski długoletni trener Gwarka Zabrze, oraz Paweł Grycmann ( obecnie szef wydziału szkolenia ŚZPN).

W 2012 zostałem Licencjonowanym Trenerem Polish Soccer Skills, dzięki PSS odbyłem wyjazdy szkoleniowe do Manchesteru United, City, Evertonu, Sevilli, Madrytu czy Barcelony oraz poznałem bardzo wielu trenerów z Hiszpanii Niemiec oraz Włoch.

2015 rok to ukończenie Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Studia Magisterskie na kierunku Wychowanie fizyczne, Specjalizacja Trening Sportowy, Specjalista gimnastyki korekcyjnej oraz instruktor pływania i instruktor ćwiczeń siłowych. Na uczelni również byłem trenerem odpowiedzialnym za sekcję piłki nożnej z którą osiągnęliśmy największy sukces w historii a więc zdobyliśmy Akademickie Mistrzostwo Polski. W 2015 roku udało mi się również uzyskać licencję trenerską UEFA A w szkole trenerów w Białej Podlaskiej.

W między czasie byłem również trenerem Pogoni Ruda Śląska – seniorzy. Pierwszy sezon został przeznaczony na budowę drużyny od podstaw. Wspólnymi siłami zajęliśmy 5 miejsce. Sezon ten jednak zaowocował i w kolejnym awansowaliśmy do Ligi Okręgowej. Następnie zdobyliśmy po raz pierwszy w historii klubu Puchar Polski na szczeblu Podokręgu Katowice gdzie pokonaliśmy rezerwy GKS Katowice.

W Pogoni miałem również okazję prowadzić drużynę rocznika 2002. Gdzie z V ligi okręgowej awansowaliśmy do 3 Lidze wojewódzkiej z zawodnikami powoływanymi na konsultacje kadry śląska oraz kapitanem reprezentacji PSS U-15.

W czerwcu 2017 zostałem jednym z najmłodszych trenerów w Polsce z elitarną licencja trenerską UEFA ELITE YOUTH Aktóra również skończyłem w szkole trenerów w Białej Podlaskiej jest to najwyższy stopień szkolenia dzieci i młodzieży w Europie, przede mną została już tylko licencja UEFA PRO 😉

Obecnie trener koordynator U5-U10 A. P. Ruch Chorzów, wcześniej wieloletni trener tego klubu.

Staże trenerskie

  • Listopad 2015 – Staż w pierwszej drużynie Ruch Chorzów S.A – Ekstraklasa trener W. Fornalik UEFA PRO były selekcjoner reprezentacji Polski
  • 2016 – staż Rozwój Katowice – M. Smyła UEFA PRO
  • 2017 – staż Borussia Dortmund w ramach zjazdu UEFA Elite Youth A
  • Maj 2017 – Staż w pierwszej drużynie Ruch Chorzów S.A – Ekstraklasa trener K. Warzycha UEFA PRO
uefalogo_03-logo-png
PZPN_4-logo-png2
fifa16-logo-png-2