O mnie Marcin Wójcik

DSC_000011

Zawodnik

Do dziś pamiętam swój pierwszy mecz pomiędzy drużynami z podwórka, a jeszcze bardziej to co się działo po nim. Gdy po przegranym meczu cała drużyna goniła mnie po osiedlu, postanowiłem sobie, że zapiszę się do klubu i koledzy już więcej złego słowa nie powiedzą o mojej grze. Jako, że nie było jeszcze mojej kategorii wiekowej, rozpocząłem treningi z chłopakami dwa lata starszymi w drużynie TS Szombierki Bytom. Tam zbierałem swoje pierwsze szlify piłkarskiego rzemiosła, a także odnosiłem swoje pierwsze sukcesy, takie jak powołania do kadry Podokręgu Bytom, a także kadry Śląska. Po pięciu latach przeniosłem się do Klubu Sportowego Slavia Ruda Śląska, który właśnie otwierał klasę sportową w pobliskiej szkole. Już w wieku 15 lat zostałem włączony do drużyny seniorów, która występowała w IV lidze, choć na oficjalny debiut musiałem czekać do ukończenia 16 roku życia, ze względu na ówczesne przepisy. Mając możliwość występowania jeszcze w grupach juniorskich zgłosił się po mnie Trener Górnika Zabrze, gdzie występowałem przez kolejny rok, rywalizując o miejsce w składzie z dobrze znanym Łukaszem Skorupskim, po czym przeniosłem się do drużyny juniorskiej UKS Ruch Chorzów. Po dwóch latach w drużynie z Chorzowa wróciłem do Slavii do piłki seniorskiej, gdzie przez 5 lat grałem w IV lidze, w międzyczasie zdobywając Akademickie Mistrzostwo Polski oraz tytuł Najlepszego Bramkarza Mistrzostw. W kolejnych latach skupiałem się na pracy trenerskiej, jednak sama gra jest do dziś ważnym elementem w moim życiu. To moja historia – nazywam się Marcin Wójcik.

 

sla 012a
sla 011a

Trener

Będąc zawodnikiem miałem odczucie, że to dla mnie za mało. Kochając ten sport chciałem zagłębiać się w jego kolejne tajniki, a także przekazywać zdobytą dotychczas wiedzę kolejnym amatorom piłki nożnej. W 2013 roku podjąłem decyzję o zapisaniu się na kurs trenerski, po ukończeniu którego zdobyłem licencję UEFA B. Przechodząc ścieżkę rozwoju, występując w różnych drużynach, nie mogłem zrozumieć dlaczego bramkarze muszą uczyć się wszystkiego sami. Trenerzy mając na głowie jednocześnie kilkunastu zawodników podczas treningu, nie mają możliwości poświęcenia czasu wyłącznie bramkarzom, przez co często odsyłają ich po prostu na bok. Dlatego też swoją przygodę z trenerką rozpocząłem od prowadzenia treningów bramkarskich. Bardzo szybko zauważyłem, że młodzi bramkarze, którzy do tej pory nie mieli styczności ze specjalistycznym treningiem już po kilku tygodniach robili pierwsze postępy. Z biegiem czasu zacząłem również prowadzić swoją pierwszą drużynę- grupę naborową żaków w MKS Śląsk Świętochłowice.

W 2014 zostałem licencjonowanym trenerem Polish Soccer Skills. Dzięki tej współpracy miałem możliwość uczestniczyć w szkoleniach prowadzonych przez wielu znanych trenerów, m.in. Antonio Adana, Antonio Barea (edukator UEFA PRO, analityk Vicente del Bosque), Micka Clegga (wieloletniego szkoleniowca Manchesteru United, trenera przygotowania motorycznego takich gwiazd jak Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, czy David Beckham), Timona Paulsa (koordynator grup młodzieżowych Bayernu Monachium, szef skautów FCB), a także współpracować z wieloma trenerami pracującymi w niemieckiej Bundeslidze i hiszpańskiej Primera Division. Uczestniczyłem w wyjazdach szkoleniowych, między innymi do ośrodka treningowego Bayernu Monachium. Miałem również przyjemność prowadzić reprezentację U10 Polish Soccer Skills, a aktualnie jestem trenerem bramkarzy w reprezentacjach.

W kolejnych latach pracowałem w takich klubach jak MKS Pogoń Ruda Śląska, Slavia Ruda Śląska z różnymi kategoriami wiekowymi od żaków po seniorów, jednakże nieustannie również prowadziłem treningi bramkarskie. Jako, że ta dziedzina jest mi najbliższa w lutym roku 2017 otworzyłem Szkółkę Bramkarską Goalkeeper Center, na zajęcia której przychodzą bramkarze rozpoczynający swoją przygodę z piłką, a także Ci bardziej doświadczeni (seniorzy) i odnoszący coraz to większe sukcesy (powołania do kadry Podokręgu Katowice, Kadry Śląska, kapitan Reprezentacji Polish Soccer Skills). Szkółka aktualnie współpracuje z kilkoma klubami, dla których szkoli bramkarzy.
Goalkeeper Center Szkółka Bramkarska - ver.7-czarny-napis - ifs
uefalogo_03-logo-png
PZPN_4-logo-png2
fifa16-logo-png-2